2016-03-18

Aktualności

Kolektor Przymorze unieczynniony

W ramach zadania: Budowa kolektora sanitarnego WM-1 Nowa Wałowa od Węzła Kliniczna do Przepompowni Ścieków Ołowianka zakończono dziś likwidację starego kolektora Przymorze i przepięto go do kolektora WM-1.

c59bcieki2

Kolektor został przecięty w czterech miejscach, tak aby podzielić betonową (zbrojoną) bryłę na trzy części. Każda z tych części została podwieszona i za pomocą dźwigu przeniesiona na samochód, który przetransportował betonowe kawałki na składowisko. Ciężar wyciętego kolektora to około 62 tony.

Aby przeciąć betonową bryłę wykorzystano rzadką technikę diamentowego cięcia betonu. W porównaniu do innych metod cięcie betonu linia diamentową jest znacznie mniej hałaśliwe, szybsze i pozwala na cięcia brył o bardzo dużych gabarytach.

Na czas przecinania ścieki zostały  zakorkowane w rejonie komory K11 (na kolektorze Przymorze) – co umożliwiło ich przelanie poprzez komorę K11a do Kolektora WM-1.

 

Inwestycja służy poprawie sprawności i bezpieczeństwa odprowadzania ścieków do miejskiego systemu kanalizacji sanitarnej (przez dzielnice Śródmieście i Młyniska do Oczyszczalni Ścieków Gdańsk- Wschód).


do góry