2019-06-04

Aktualności

Zbiornik Wody Stara Orunia otwarty dla zwiedzających

Rozpoczęły się zapisy na zwiedzanie zabytkowego Zbiornika Wody Stara Orunia udostępnianego przez GIWK w ramach Gdańskiego Szlaku Wodociągowego. 150-letni obiekt czeka na turystów od 8 czerwca do około drugiej połowy sierpnia. Wszystko zależy od tego, kiedy wprowadzą się tam znów nietoperze.

242324_2018_05_08_zbiornik_wody_012_grzegorz_mehring_wwwgdanskpl

Wejście do zbiornika jest biletowane (koszt biletu wynosi 5 zł). Jednocześnie do zbiornika może wejść 30 osób, dlatego warto skorzystać z rezerwacji internetowej i zakupić bilet on-line na stronie http://www.giwk.pl/gdanskiszlakwodociagowy/zwstaraorunia.html

W czerwcu – zwiedzanie będzie możliwe we wtorek, czwartek, piątek, sobotę i niedzielę;  wejścia o pełnych godzinach – pierwsze o godz. 11:00, ostatnie o godz. 16:00.

W lipcu i sierpniu zwiedzanie będzie możliwe we wszystkie dni poza środą; wejścia o pełnych godzinach; pierwsze o godz. 11:00, ostatnie wejście o godz. 17:00).

Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem i trwa około 30 minut.

W podziemnym rezerwuarze panuje temperatura około 10°C, dlatego warto pamiętać o okryciu wierzchnim. Zwiedzanie odbywa się po specjalnie przygotowanych pomostach, dlatego warto wyposażyć się w wygodne ubranie i obuwie.

Dojście do Zbiornika Wody Stara Orunia od strony ulicy Nowiny oznaczone jest specjalnymi tablicami kierunkowymi. Przy samym zbiorniku znajduje się punkt widokowy, którego patronem jest Jerzy Samp – polski historyk literatury, gedanista, mieszkaniec gdańskiej Oruni, który był wielkim orędownikiem udostępnienia zbiornika do celów turystycznych.

do góry